اخبار

یلدا مبارک! امشب از رایانه و موبایل فاصله بگیرید و در جمع خانواده باشید

شب یلدا یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، ایرانیان گذر بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کره شمالی را که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی می‌دارند. جشن شب یلدا جشنی است که از ۷ هزار سال پیش تاکنون در میان ایرانیان برگزار می‌شود. ۷ هزار سال پیش نیاکان ما به دانش گاه‌شماری دست پیدا کردند و دریافتند که نخستین شب زمستان بلندترین شب سال است. اگر می‌خواهید در‌باره‌ی یلدا بیشتر بدانید؛ مقاله‌ی خواندی و جالبِ «شب یلدا ؛ شب تولد خورشید» را مطالعه کنید. 

مقاله مرتبط:

سال‌ها پیش که موبایل هنوز وارد دنیای ما نشده بود، شاید معنی یلدا را قشنگ‌تر درک می‌کردیم. وقتی کنار سفره می‌نشستیم، همه‌ی حواسمان به صحبت‌های پدر و پدربزرگ و مادر و مادربزرگ‌ بود. آرام می‌نشستیم تا قصه بگویند، تفألی به حافظ بزنند و برای روزهایی که در پیش است دعای‌مان کنند. از کنار هم بودن، از در جمع بودن و از صحبت‌ها لذت می‌بردیم. حواسمان به نوسان سیگنال‌های موبایلمان نبود، مدام کلید هوم گوشی را نمی‌فشردیم و استرس دریافت پیامی از کسی را نداشتیم. نمی‌گوییم فناوری خوب نیست، اما بد نیست دسترسی و استفاده از فناوری را کنترل کنیم. لااقل امشب که قرار است کنار هم باشیم؛ بیایید این ابزار ارتباطی را برای ساعتی فراموش کنیم و قدر خانواده و بودن در جمع را بدانیم.

یلدا بهترین فرصت برای جمع‌شدن خانواده‌ها است و عموما اعضاء خانواده در خانه‌ی بزرگ‌ترها گرد هم می‌آیند و شادی می‌کنند. پس بیایید امروز موبایل‌ها را کنار بگذاریم، از کامپیوتر و گجت‌ها فاصله بگیریم، اتفاقات دنیای فناوری را فراموش کنیم و در جمع خانواده باشیم. ما در زومیت تصمیم گرفته‌ایم امشب سایت را آپدیت نکنیم و از این ساعت به بعد، تا حدود ۱ صبح فردا پستی منتشر نخواهیم کرد. 

یلدا مبارک! امشب فناوری را فراموش کنید.

آدرس مطلب از منبع: http://www.zoomit.ir/2016/12/20/149839/happy-yalda-95/

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

محبوب ترین اخبار

بالا