اخبار

چه کسی آیفون ۴ اینچی می‌خرد؟

اگر شایعات این روزها درست باشد، اپل می‌خواهد تا حدود یک ماه دیگر، یک آیفون ۴ اینچی معرفی کند. دو حالت بیشتر وجود ندارد: یا کلا اپل چیزی از ترندهای بازار تلفن‌های هوشمند نمی‌داند – که البته دور از ذهن است – یا این‌که می‌خواهد مشتریان از دست‌رفته‌ی خود را دوباره به‌دست بیاورد. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهم.

      ‌‌‌‌    ‌‌‌

آیفون 5se

قبل از هر چیزی یک بار دیگر هر آن‌چه از آیفون ۴ اینچی اپل می‌دانیم را برای‌تان بازگو می‌کنم. شایعات زیادی وجود دارند که می‌گوید اپل در اواخر اسفند همین امسال، از یک آیفون جدید رونمایی می‌کند. این دستگاه احتمالا با نام آیفون 5se معرفی می‌شود و تا آنجا که ما می‌دانیم نمایشگری ۴ اینچی دارد. این گوشی ظاهری همچون آیفون‌های 6 و 6s و قدوقواره‌ای مثل آیفون 5s خواهد داشت. آیفون ۴ اینچی جدید به حسگر اثر انگشت مجهز است و پردازنده‌‌اش هم مثل خانواده‌ی 6s است. تا این لحظه می‌دانیم که این آیفون کوچک فاقد قابلیت لمس 3D است. می‌رویم سراغ اصل مطلب؛ در بهترین حالت فکر کنید یک آیفون 6s دارید، با این تفاوت که مثل آیفون‌های دو سال پیش خیلی تروتمیز در دستتان می‌غلتد! فرض کنید با قطعیت، گوشی بعدی‌تان آیفون است؛ آیا حاضرید آیفون ۴ اینچی را بخرید؟ اساسا چه‌ کسی آیفون ۴ اینچی اپل را می‌خرد؟

به دور و بر خود نگاه می‌کنم؛ عده‌ای از دوستان و همکارانم از شنیدن احتمال معرفی آیفون ۴ اینچی هیجان‌زده شده‌اند. یکی از دوستانم عکاس خیابانی است و چند سالی است که به‌طور حرفه‌ای به آیفونوگرافی مشغول است. او که حالا آیفون 6s دارد با قاطعیت از ایده‌ی تولید آیفون‌های ۴ اینچی جدید با دوربین‌هایی در حد آیفون 6s دفاع می‌کند. برای او عکاسی خیابانی با یک آیفون ۴ اینچی بسیار هیجان‌انگیزتر و راحت‌تر است؛ به‌خصوص این‌که یک آیپد هم همیشه دم‌دستش باشد. چند نفر از همکارانم، دلایل دیگری برای استقبال از آیفون ۴ اینچی دارند. یکی‌شان اصلا هیچ‌وقت آیفون نداشته و از طرفداران آیپاد تاچ است. او حالا با شنیدن احتمال آیفون ۴ اینچی جدید سر ذوق آمده و می‌گوید شاید قید نکسوس 5x‌اش را زده و یکی از آن‌ آیفون‌های کوچک را بخرد. دوستان دیگری هم دارم که هنوز آیفون 5 و 5s دارند. آن‌ها به آیفون‌های ۴٫۷ ‌و ۵٫۵ اینچی روی خوش نشان ندادند و حالا با انتشار خبرهای آیفون 5se برای خریدش دورخیز کرده‌اند. مشت نمونه‌ی خروار است! آیفون ۴ اینچی طرفداران سرسختی دارد. اما آمار و ارقام به ما چه می‌گوید؟

آیفون ۴ اینچی

خودمان که آمار خاصی نداریم؛ اما موسسه‌ی تحقیقاتی IDC می‌گوید در سال ۲۰۱۵، سهم گوشی‌های ۴ اینچی از بازار تلفن‌های هوشمند، فقط ۶ درصد بوده. یک سال قبل‌تر، یعنی ۲۰۱۴ هم گوشی‌های ۴ اینچی، ۱۲ درصد از سهم بازار را در دست داشتند. اما دلیل این عدم استقبال از گوشی‌های ۴ اینچی چیست؟ برای پاسخ به این سوال لازم نیست متخصص بازار موبایل باشید؛ در دو سال اخیر با هیچ‌گونه تلفن همراه هوشمند رده‌بالای ۴ اینچی ملاقات نکردیم. به عبارتی در گزینه‌های روی میز خریداران، موردی با نمایشگر ۴ اینچی یافت نمی‌شد.

از چند سال پیش سازندگان گوشی‌های اندرویدی فهمیدند چطور باید جلوی آیفون بایستند. آن‌ها از نمایشگرهای بزرگ‌تر استفاده کردند. این شرکت‌ها تاحدی به هدف خود رسیدند و توانستند برای اولین بار اپل را هم دنبال خود بکشانند. اپل با تغییر ذایقه‌ی کاربران، استانداردهای خود را تغییر داد و از تولید آیفون‌های ۴ اینچی دست برداشت. اما حالا پس از گذشت یک‌سال‌ و‌ نیم از معرفی آیفون‌های بالای چهار اینچ، اپل چه در سر دارد؟

تیم کوک چند روز پیش و هنگام اعلام گزارش مالی سه‌ماه‌‎ی شرکت‌اش، به نکته‌ی جالبی اشاره کرد. او گفت که از کسانی که قبل از سال ۲۰۱۴ آیفون‌دار بودند، ۶۰ درصدشان به‌سراغ خرید آیفون‌های ۴٫۷ و ۵٫۵ اینچی نرفته‌اند. جزییات بیشتری دراین‌باره نمی‌دانیم؛ اما شاید خیلی از کاربران حاضر نشده‌اند که گوشی ۴ اینچی خود را کنار بگذارند. شاید اپل می‌خواهد با آیفون 5se آن‌دسته از مشتریانی که در دو سه سال اخیر با آیفون‌های ۴ اینچی‌شان زندگی می‌کردند را راضی کند.

      ‌‌‌

جدا از همه‌‌ی این حرف‌ها، به نظر شما اپل با تولید آیفون ۴ اینچی جدید، چه کاربرانی را هدف گرفته؟

    ‌‌‌    ‌‌‌   ‌‌‌

+710

آدرس مطلب از منبع: http://mag.digikala.com/مقاله-article/%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%B3%DB%8C-%D8%A2%DB%8C%D9%81%D9%88%D9%86-%DB%B4-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%86%DB%8C-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AE%D8%B1%D8%AF%D8%9F/

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر کپچا

*

محبوب ترین اخبار

بالا