هر آنچه از سدان LS لکسوس، مدل 2018 می‌‌دانیم

طی چند روز آینده از نسل پنجم سدان LS لکسوس به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های‌ این کمپانی، ماه ژانویه در نمایشگاه خودروی دیترویت رونمایی خواهد شد؛ نخستین نسل از این خودرو نیز، ۲۸ سال پیش با نام LS400 در نمایشگاه خودروی دیترویت سال ۱۹۸۹ رونمایی شده بود. تیزری که به‌تازگی از این خودرو منتشر شده‌ است و بخش جلو و شاسی آن را نشان می‌دهد، استفاده از پلتفرم دیفرانسیل‌عقب با معماری خاص خودروهای لوکس لکسوس را در این خودرو تایید می‌کند؛ این پلتفرم پیش از این در خودروی LC کوپه نیز به‌کار رفته بود. تیزر یادشده از سیستم تعلیق این خودرو نیز اطلاعاتی به‌دست می‌دهد.

شاید جلوپنجره‌ی برجسته‌ی دوک‌مانند لکسوس LS مدل ۲۰۱۸، دیگر هیجان‌انگیز نباشد؛ چرا که این پنجره در مدل‌های دیگر لکسوس به‌کار گرفته شده است. ظاهراً طرح مفهومی لکسوس LF-FC که سال گذشته معرفی شد، پیش‌نمایشی از این خودرو بوده است.

لکسوس LF-FC

همان‌طور که در تیزر این خودرو مشاهده می‌شود، چراغ‌های جلو و شکل کلی کاپوت خودرو شبیه به سدان مفهومی LF-FC است. اگر ابعاد مدل LS 2018 بر پایه‌ی این خودروی مفهومی با طول حدوداً ۵.۳ متر باشد، فاصله‌ی بین دو محور در آن مانند مدل LS460L طویل خواهد بود که در کلاس خودروهایی چون مرسدس بنز کلاس اس و بی‌ام‌و سری هفت قرار می‌گیرد. لکسوس می‌تواند تنها با عرضه‌ی نسخه‌ی طویل‌تر LS در ایالات متحده، گوی سبقت را از این دو خودروساز آلمانی برباید؛ در حال حاضر هر دو نسخه از سدان LS460 با فاصله‌ی بین دو محور استاندارد و طویل به فروش می‌رسد.

لکسوس LF-FC

آنچه از خصوصیات مکانیکی LS به نظر می‌رسد، این است که پیکربندی سیستم تعلیق آن مشابه مدل LC است، به این مفهوم که یک طراحی چنداتصالی با جفت سیبک، سیستم تعلیق جلو و یک پیکربندی پنج عضوی، سیستم تعلیق عقب را تشکیل می‌دهند. جای تعجب ندارد که مدل LS از لحاظ بهره‌گیری از فنرهای هوایی در سیستم تعلیق جلو و عقب با مدل کوپه‌ی LC متفاوت است و دلیل آن نیز لوکس‌تر بودن این خودرو است. مانند بسیاری از خودروها، قاب بخش عقب خودرو با لاستیک ایزوله شده است، در حالی‌که به نظر می‌رسد قاب بخش جلو از یک پایه‌ی صلب، بدون ایزوله‌سازی با لاستیک بهره‌ می‌برد و این مورد، فرمان‌پذیری مناسب خودرو را مانند هندلینگ قابل قبول لکسوس LC کوپه مدل ۲۰۱۸ به ارمغان می‌آورد.

احتمالاً پیشرانه‌ی ۵ لیتری و ۸ سیلندر لکسوس به‌عنوان پیشرانه‌ی اصلی در مدل LS500 قرار می‌گیرد و به‌عنوان گزینه‌ی انتخابی برای سیستم هیبریدی، شاید شاهد ترکیب پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری ۶ سیلندر و موتور الکتریکی استفاده شده در مدل هیبریدی LC500h باشیم. نسخه‌ی چهارچرخ‌محرک نیز به‌عنوان آپشن در دسترس است، تا لکسوس مدل دیگری را نیز در این کلاس ارائه دهد و البته نسخه‌ی F Sport با تغییرات ظاهری و اصلاحاتی در شاسی نیز عرضه خواهد شد.

اگرچه سدان‌های بزرگ پرچم‌دار، امروزه برای کمپانی‌های خودروسازی لوکس، از میزان فروش قابل قبولی برخوردار نیستند؛ اما از لحاظ اعتباری که به یک کمپانی خودروساز می‌بخشند، اهمیت دارند. نسل فعلی لکسوس LS که در حال حاضر ده سال از زمان ظهور آن گذشته است، قطعاً از لحاظ فناوری، طراحی و لوکس بودن از رقبای خود عقب مانده است. با مروری بر میراث و اهمیت مدل LS برای لکسوس، می‌توان امیدوار بود که مدل جدید این خودرو در رده‌ی خودروهای سدان بزرگ و قدرتمند، خودروهای مرسدس‌بنز و بی‌ام‌و را به چالش بکشد.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین اخبار

بالا