جانی آیو؛ مرد پشت پرده‌ی اپل

متولد ۲۷ فوریه‌ی سال ۱۹۶۷ در چینگفورد لندن، جانی ‌آیو به نقل از نویسنده‌ی معروف فناوری، «لیندر کانی» (Leander Kahney)، مغز متفکر پشت برترین محصولات اپل است.

«جاناتان پل آیو» (Sir Jonathan Paul Ive) فرزند یک نقره کار بود که در دانشگاه پلی تکنیک در جنوب شرق انگلستان، تدریس می‌کرد. به گفته‌ی آیو، بهترین هدیه ای که از پدرش دریافت می‌کرد، روزهایی بود که تنهایی می‌توانست در کارگاه او، هر چیزی که به ذهن‌اش می‌رسید را بسازد.

جانی آیو

در طول دوران تحصیل در دبیرستان، آیو به خودرو علاقه‌ی زیادی داشت و همین موضوع، باعث ورود او به حرفه‌ی طراحی شد. او در دانشگاه پلی تکنیک «نیوکسل» (Newcastle) که امروزه دانشگاه «نورثامبریا» (Northumbria) نام دارد، طراحی صنعتی خواند. او در سال ۱۹۸۷ با یک تاریخ‌دان به نام «هدر پگ» (Heather Pegg) ازدواج کرد که ثمره‌ی این ازدواج، دو پسر دوقلو است.

جانی آیو

آیو به همراه همسر و فرزندانش

آیو از همان ابتدا به طراحی و ساخت مدل، از هرچیزی که به ذهنش می‌رسید، علاقه‌ی زیادی داشت. به همین دلیل، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، طراحی محصول را به عنوان پیشه‌اش انتخاب کرد. آیو در سال ۱۹۸۹ میلادی به عنوان طراح محصول در استارتاپ «تنجرین» (Tangerine) مشغول به کار شد و تنوع زیادی از محصولات مانند اجاق ماکروفر، توالت، دریل و مسواک را طراحی کرد. آیو که نمی توانست تمام ایده‌آل‌هایش از طراحی را در محصولات شرکت پیاده کند، علاقه به کارش را کم کم از دست داد و این عدم رضایت زمانی به اوج خود رسید که ایده‌ی او از یک ست دستشویی، «پرهزینه» و «مدرن» نامیده و رد شد. او دیگر علاقه ای به کار کردن برای مشتریانی که مفاهیم و اصول طراحی او را درک نمی‌کردند، نداشت.

جانی آیو

سرانجام اپل که یکی از مشتریان شرکت تنجرین بوده و از آیو به عنوان مشاور برای طراحی کامپیوتر «پاوربوک» (PowerBook) استفاده کرده بود، توانست پس از دوسال، او را به استخدام خود درآورد. اولین پروژه‌ی آیو در اپل، طراحی «آی مک» (iMac) بود که مسیر را برای طراحی محصولات بعدی از جمله آیپاد، آیفون و آیپد هموار کرد.

Apple iMac

اولین کامپیوتر iMac

Apple iPod

پخش کننده‌ی موسیقی آیپاد

قبل از اینکه استیوجابز دوباره به اپل بازگردد، آیو قصد داشت این شرکت را ترک کند اما «جان رابینستاین» (Jon Rubinstein) که در آن زمان مدیر آیو بود او را از این کار منصرف کرد و به او این نوید را داد که این شرکت تاریخ طراحی صنعتی را دگرگون خواهد کرد. آیو در سال ۱۹۹۷ پس از بازگشت استیو جابز به اپل، مدیر ارشد بخش طراحی صنعتی این شرکت شد. از آن زمان به بعد، در طراحی تمام محصولات تاثیرگذار و مهم این شرکت، نقش کلیدی را ایفا کرد. از آن جایی که استیو جابز اهمیت زیادی برای بخش طراحی قائل بود و همواره این موضوع را  نقطه‌ی عطف فعالیت های شرکت‌اش می‌دانست، زمینه را برای شکوفایی آیو فراهم کرد. آیو در سال ۲۰۱۴ در مصاحبه ای که با مجله‌ی تایم داشت، از رابطه‌ی تنگاتنگ خود با استیو جابز سخن گفت و یادآور شد که آن دو همواره کنجکاوی های یکسان و دغدغه های طراحی مشابهی داشتند. استیوجابز هم همیشه از آیو به عنوان دوست واقعی خود در اپل یاد می‌کرد و هنگامی که پس از عمل جراحی تومور لوزالمعده اش در سال ۲۰۰۴ در بیمارستان بستری بود، به جز همسرش، تنها درخواست دیدن آیو را داشت.

جانی آیو

آیو در کنار استیو جابز و دیگر مدیران ارشد اپل

در اکتبر سال ۲۰۱۲ میلادی، اپل اعلام کرد که آیو مدیر بخش رابط کاربری و مدیر بخش طراحی صنعتی این شرکت خواهد بود.

آیو در سال ۲۰۱۳ به پاس خدمات شایانش به دنیای طراحی، به مقام «شوالیه» (Knight) نایل شد.

جانی آیو

او محصولات ارزشمند بسیاری را در پرونده‌ی کاری خود دارد. تعدادی از مشهورترین محصولات اپل از جمله آیپاد و آیفون توسط آیو طراحی شده است. حتی وسیله‌ی کمک آموزشی که آیو در دوران دانشجویی به عنوان پروژه‌ی درسی برای ناشنوایان طراحی کرده بود، امروزه در موزه‌ی طراحی لندن به نمایش درآمده است.

نزدیک به بیست سال پس از مدیریت ارشد طراحی اپل، آیو تنها طراحی در مجموعه است که یک دفتر شخصی دارد. او همچنین جزو معدود کارمندان اپل است که اجازه‌ی ورود به کارگاه طراحی اپل (که حاوی تمامی مدل‌های اولیه‌ی اپل است) را دارد. او این قوانین شدید را حتی برای خانواده‌اش هم اجرا می‌کند و حتی به فرزندانش، اجازه ی ورود به کارگاه را نمی‌دهد.

جانی آیو

انجام کاری متفاوت و جدید آن چنان سخت نیست اما انجام کاری که هوشمندانه بهتر باشد، بس دشوار است.

‌شبکه‌های اجتماعی:

Twitter

مطالب مرتبط:

سوالی که استیو جابز هر روز از جانی آیو می پرسید

نخستین تصاویر از فروشگاه طراحی شده توسط طراح ارشد اپل

+230

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین اخبار

بالا