اپل بازی نام گذاری محصولات را می‌بازد

اپل روز گذشته یک آیفون ۴ اینچی جدید با نام iPhone SE و یک تبلت ۹.۷ اینچی با نام iPad Pro را معرفی کرد. با این اقدامِ اپل، حالا مشتریان برای انتخاب تبلت یا گوشی هوشمند این شرکت ممکن است حسابی سردرگم شوند؛ چرا که حالا چندین مدل تبلت و چند مدل آیفون برای انتخاب دارند. 

در نگاه اول تقریبا غیرممکن است که بتوانید متوجه‌ تفاوت بین سایز آیپد ایر ۲ و آیپد پرو ۹.۷ اینچی شوید. این موضوع در باره‌ی آیپد مینی ۲ و آیپد مینی ۴ نیز صدق می‌کند. وقتی نوبت به ساعت‌های هوشمند اپل می‌رسد، آنقدر مدل‌ها و تنوع آن‌ها زیاد است که حتما خوره‌های تکنولوژی نیز نمی‌دانند دقیقا تفاوت بین این مدل ساعت‌ها چیست و هر کدام چقدر قیمت دارند و اصلا کدامیک را باید انتخاب کرد و دلیل آن انتخاب چه باید باشد!

آینده از این هم بدتر می‌شود چرا که اگر قرار باشد آیفون ا‌س‌ای در آینده جایگزینی داشته باشد آن وقت احتمالا باید شاهد معرفی iPhone SE2 باشیم. شرایط برای آیپد ایر بعدی نیز به همین صورت است و احتمالا جایگزین آن آیپد ایر ۳ خواهد بود و همزمان آپید پرو جدید نیز باید نام گذاری مشابهی داشته باشد. احتمالا می‌توانید تصور کنید که اپل واچ بعدی در فروشگاه‌ها چطور نام گذاری خواهد شد: Apple Watch Sport 2 38mm Silver with Yellow Sport Band

در حال حاضر ما خودمان دقیقا نمی‌دانیم که چطور باید آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی را از آیپد پرو ۹.۷ اینچی مجزا کنیم و فعلا سایز آن‌ها در مقابل عبارت iPad Pro قرار می‌دهیم. برخی نیز آیپد پرو ۹.۷ اینچی را آیپد پرو کوچک و آپید پرو ۱۲.۹ اینچی را آیپد پرو بزرگ می‌نامند.

همه این سوال‌ها از این‌جا شکل گرفتند که زمان استیو جابز، اپل یک سایز آیپد و یک سایز آیفون داشت و حالا پنج مدل آیفون، پنج مدل آیپد و صدها مدل ترکیبی اپل واچ دارد. به این ترتیب و بدون شک، اپل از سادگی فاصله گرفته است. بعید نیست که اپل با مسیری که در پیش گرفته، در آینده شاهد نام‌گذاری غیر اصولی همچون Samsung Galaxy S II Epic 4G Touch در محصولات این شرکت باشیم!

شب گذشته و پس از برگزاری کنفرانس اپل، این کمپانی مورد انتقاد بسیاری از کاربران توییتر قرار گرفت و همه آن‌ها عبارت سادگی یا Simplicity در نام گذاری و دسته‌بندی محصولات اپل را به سخره گرفتند.

اگر منصفانه به این تغییرات نگاه کنیم، اصلا بد نیست که اپل امکان سفارشی سازی اپل واچ و ایجاد تنوع در انتخاب کاربران را ایجاد کرده است و آن‌ها می‌توانند به میل خود ساعت هوشمندی مناسب را انتخاب کنند یا گزینه‌های متنوعی برای ظرفیت، رنگ، سایز صفحه نمایش در آیپد یا آیفون داشته باشند. اما همزمان این اقدام اپل باعث می‌شود تا از شعار سادگی، فاصله بگیرد. نمی‌توان گوشی ۴ سال پیش را به پردازنده‌ی جدید مجهز کرد و نام تازه‌ای برای آن انتخاب کرد و در کنار دو سایز آیفون جدید پشت ویترین قرار داد و همچنان ساده باقی ماند. یا مثلا نمی‌توان پس از ۶ ماه از معرفی تبلت قبلی یک تبلت را بروز و با نام جدید روانه بازار کرد و مشتری را سردرگم نکرد.

شاید بهتر بود که اپل برای هر سایز از صفحه نمایش در آیفون‌ها یا آیپدهای خود یک مدل را در نظر می‌گرفت و همان مدل را دنبال می‌کرد. مثلا به جای ارائه آیپد ایر و آیپد پرو در سایز ۹.۷ اینچ یکی از آن‌ها را ارتقاء می‌داد شاید به این ترتیب کمی به هدفش که سادگی است، نزدیک‌تر می‌شد. در مورد آیفون‌ها هم این امکان وجود داشت که سه مدل آیفون در سه سایز متفاوت و با نام‌های ملموس‌تر ارائه می‌شد و از نظر امکانات نیز این سه آیفون در یک سطح قرار می‌گرفتند. در واقع باید اپل هم نام‌گذاری محصولات خود را به شکل واضح‌تر و غیر گیج‌کننده‌‌ای تعیین می‌کرد و هم امکانات را به درستی در آن‌ها قرار می‌داد. در نظر بگیرید که در حال حاضر با انتخاب هر کدام از تبلت‌ها یا گوشی‌های هوشمند اپل، قابلیتی را از دست می‌دهید یا بدست می‌آورید. مثلا اگر آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی را انتخاب کنید دوربین ۱۲ مگاپیکسلی بکار گرفته شده در آیپد پرو ۹.۷ اینچی را در اختیار نخواهید داشت یا اگر iPhone SE را برگزینید آن‌وقت فناوری 3D Touch را نخواهید داشت.

در نهایت به نظر می‌رسد اگر اپل همین رویه را برای نام‌گذاری و تنوع بخشیدن به محصولات خود در پیش بگیرد تنها باعث سردرگمی مشتریان خود خواهد شد و از اصل سادگی فاصله خواهد گرفت.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین اخبار

بالا